Розмір плати за абонентське обслуговування

Увага! Відбулися зміни в законодавстві!

Увага!

Відбулися зміни в законодавстві!

1 травня 2021 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”, прийнятий Верховною Радою ще 03.12.2020 № 1060-IX, публікація 30.04.2021 р. в “Голос України” № 82.

РОЗМІР ПЛАТИ ЗА АБОНЕНТСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

– абонентське обслуговування – 10,68 грн. (з ПДВ) на місяць за одну послугу централізованого водопостачання чи централізованого водовідведення на одного абонента (тобто на один об’єкт нерухомого майна за однією поштовою адресою)

– абонентське обслуговування – 21,36 грн. (з ПДВ) на місяць обидві послуги централізованого водопостачання централізованого водовідведення на одного абонента (тобто на один об’єкт нерухомого майна за однією поштовою адресою)

З плати за абонентське обслуговування виключена складова повірки розподільних (квартирних) приладів обліку.

До наступного перегляду чи коригування тарифів плата за абонентське обслуговування нараховується всім споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами і не нараховується за колективними договорами, приватному сектору та окремо розташованим юридичним особам.

Профільними міністерствами наразі готуються нові підзаконні акти та коригуються вже чинні.

Нова редакція статей стосовно плати за абонентське обслуговування у Законі України ''Про житлово-комунальні послуги'' від 09.11.2017 № 2189-VIII

стаття 1 п.11) плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі – індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі – індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов’язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов’язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води)”.

“Прикінцеві положення

п.7. Виконавці комунальних послуг, які уклали договори про надання відповідних комунальних послуг до дня набрання чинності цим Законом і стягують із споживачів плату за абонентське обслуговування, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, зобов’язані переглянути їх з урахуванням вимог цього Закону”

Нова редакція частини четвертої статті 17 у Законі України ''Про метрологію та метрологічну діяльність'' від 05.06.2014 № 1314-VIII

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок плати за абонентське обслуговування – за умови укладення індивідуального договору або індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги“. У разі укладення колективного договору про надання комунальних послуг, договору про надання комунальних послуг з колективним споживачем або прийняття рішення співвласниками про порядок обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до законодавства періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок співвласників багатоквартирного будинку.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.

Нова редакція статей стосовно плати за абонентське обслуговування у Законі України ''Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання'' від 22.06.2017 № 2119-VIII

3) частину першу статті 6 викласти в такій редакції:

“1. Обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено договорами про надання комунальних послуг, укладеними відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги“, з урахуванням вимог Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність“.

Оператори зовнішніх інженерних мереж зобов’язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку.

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги плати за абонентське обслуговування – за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом і Законом України “Про житлово-комунальні послуги“.

Змінено перелік споживачів

В попередній редакції Закону України “Про житлово-комунальні послуги” плату за абонентське обслуговування повинні були сплачувати тільки споживачі у багатоквартирному будинку, після прийнятих змін ця плата повинна нараховуватися для всіх споживачів на індивідуальних договорах, окрім колективних договорів.

Змінено складову повірки

Обслуговування розподільних (квартирних) вузлів обліку здійснюється за кошти споживача за потребою і не включається до абонплати, але буде включатися обслуговування комерційних вузлів обліку.

Що таке вузол комерційного обліку?

Ст.1 п.4 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” дає визначення цього терміну

“4) вузол комерційного обліку – вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом”

Такими вузлами обліку є загальнобудинкові лічильники в багатоквартирних будинках, лічильники в окремо розташованих юридичних осіб та бюджетних організаціях та лічильники в будинках приватного сектору.

За що ми платимо зараз абонплату?

Плата за абонентське обслуговування включає витрати, які:

  • друк та доставку квитанцій;
  • абонентський супровід здійснення розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги;
  • витрати на оплату послуг банків з приймання і перерахування коштів споживачів;
  • звірку даних, виготовлення довідок на продаж, відчуження майна;
  • інформування управлінь соціального забезпечення.

Варто зауважити, що всі засоби обліку лишаються у власності споживача, а КП “Горянин” лише бере їх на абонентський облік. Тому у разі виходу з ладу, настання часу повірки, пошкодження або визнання засобу обліку не придатним – фінансувати заміну має споживач. Також власник (співвласник) помешкання відповідає за збереження і цілісність розподільних засобів обліку та пломб на них.